Az erds szavanna ott alakul ki, ahol a szraz vszak mr 6–8 hnap, de az ves csapadk elri a 900–1000 mm-t. Erdeje sszefgg, de lombkoronaszintjk alig zr. Sok a tiszts. A legtbb fa csak 4–8 m magas, mg a legmagasabbak sem rik el a 40 mtert. A trzsk gyakran grbe, a koronjuk ernys (lapos, laza), a krgk durva. A levlzet flrkzld, kemny; klnsen gyakoriak plmafajok s pillangsvirgak (Fabaceae).
Mivel az erd aljra viszonylag sok fny jut, gazdag az aljnvnyzet. A facsoportok kztti nagyobb trsgeken a f 2–3 mter magasra is megn; a magas s sr f miatt ezekben az erdkben jformn csak a vadcsapsokon lehet kzlekedni.
A talaj humuszban gazdag vrsfld.
A f vegetcis idszak az ess vszak. A fk a szraz idszakban lehullatjk lombjukat, az aljnvnyzet elsrgul. Ilyenkor nagyon gyakoriak a szavannatzek. Mivel a tz (gyjtogats, ngyullads, villmcsaps miatt) a szavanna fenntartsnak egyik legfbb krnyezeti tnyezje, az itt l fk ellenllnak a tznek (pirofitonok): vztart, vastag hszigetel, illetve hml krgk megvdi ket a nagy htl. Sok faj magva csak a tz okozta hhats utn csrakpes. A szavanna fveinek csupn fld feletti, elszradt rsze g el; a fld alatti rszekbl a csapadkos vszakban vrl vre kihajtanak.
Az erds szavanna lnyegesen kevesebb nvnyfajnak ad otthont, mint az eserd. Ersen visszaszorulnak az rkzld fk, s a lombhullats miatt drasztikusan cskken a fn lak fajok szma.
Az erds szavanna klnsen elterjedt:
-
Afrikban (Zambitl Tanzniig)
-
Indiban
Fs nvnyzete az intenzv legeltets s gets, valamint tzifagyjts miatt ersen visszaszorult.
|