Az oroszlnok hsev ragadozk, melyek klnll csaldokban, azaz falkban lnek. A csald nagyobb rszben nstnyekbl, klykeikbl, s egy vagy tbb egymssal rokoni kapcsolatban ll hmbl ll, melyek a felntt nstnyekkel prosodnak. Rendszerint az egy falkba tartoz sszes nstny rokonsgban ll egymssal (nagyanyk, nagynnik, anyk, nvrek). A hmek s a nstnyek is vdik a falkt a betolakodktl. A hmek ltalban nem trik meg a kvlll hmeket, ahogy a nstnyek sem a kvlll nstnyeket. A hmeket kizrja a falka, vagy sajt maguk hagyjk el azt, amikor elrik az ivarrett kort. Amikor j hm veszi t a falka vezetst, gyakran megl az elz alombl minden klykt, s azok anyjai ezutn mintegy kt httel jra ivarzanak.
Az jszltt vagy fiatal oroszlnokat klykknek hvjk. A nstnyek egyszerre 1-5 klyknek adnak letet a hrom hnapig tart vemhessget kveten. A klykk 18 hnapon keresztl is szophatnak, de normlis esetben 8 ht utn levlasztja ket az anyjuk. Sok klyk hen hal, msokat ms nagyragadozk tmadnak meg, s a falkt tvev hmek is sok klykt meglnek.
Mint minden nagymacska, az oroszln is cscsragadoz, m a tbbi macskafltl eltren csapatban vadszik: a zebrk, kafferbivalyok, zsirfok s vzilovak vagy akr a fiatal elefntok sokkal nagyobbak s veszlyesebbek annl, hogy az oroszln egyedl szembeszlljon velk.Leginkbb a nstnyek vadsznak, bebizonyosodott azonban , hogy a hmek is gyakran aktvan kiveszik a rszket a vadszatbl. A vadsz oroszln nyakra harap, s gy kitri az ldozat nyakt vagy slyos vrvesztesget okoz. Az egyik oroszln lekti a nagy zskmnyllat figyelmt, mg a tbbiek a hallos tmads lehetsgre vrnak. Elfordul, hogy nem a zskmnyllat nyakt harapjk t, hanem megfojtjk azt gy, hogy befogjk az orrt. ltalban az els haraps a hmet illeti meg, aki a zskmnyt gyakran a falka tagjaitl is agresszvan vdi.
A legtbb zskmnyllat nyugodt marad, ha bizonyos tvolsgon kvl ltja az oroszlnokat. Az oroszlnok, akrcsak a hinakutyk, elssorban az letkptelen egyedeket szrik ki a szntelen ldzssel. Termszetes ellensgeik az olyan ragadozk, mint a krokodilok, hink, hinakutyk, s klnsen ms oroszlnok. Nhny zskmnyllat (zebrk, vzilovak, zsirfok, kafferbivalyok, elefntok) rgsa, illetve tapossa megbnthatja vagy azonnal meg is lheti ket.
Az oroszln nem vonakodik a dgk fogyasztstl sem. Gyakran elkergeti a kisebb zskmnyejt ragadozkat vagy azok kisebb csapatait, hogy elvegye prdjukat. Az oroszlnokat is elkergethetik a zskmnytl az olyan ragadozk, mint a hink s a hinakutyk, ha tbben vannak. A tbbi macskaflhez hasonlan nagyszeren ltnak a sttben, gy jszaka is hatkonyan tudnak vadszni. Naponta tbb mint 20 rt alszanak.
|