Az oroszlnok Fekete-Afrika legnagyobb rszn megtallhatk. Fleg a fs terleteken fordulnak el, de megtallhatk a flsivatagos s boztos helyeken is. Korbban az eurpaiak mrtktelen vadszata miatt Afrika oroszlnllomnya megcsappant, s egyes alfajok, mint a fokfldi oroszln, ki is haltak. Ma a legtbb oroszln Kzp-Afrika s Dl-Afrika orszgaiban l (Botswana, Angola, Mozambik, Zambia, Kongi Demokratikus Kztrsasg). Ennl kisebb a kelet-afrikai s a kevss ismert nyugat-afrikai oroszlnpopulci. A nyugat-afrikai oroszln (Panthera leo senegalensis alfaj) pldnyszma 30 000-100 000 kz tehet.
A hajdani szak-afrikai oroszlnok a berber oroszln (Panthera leo leo) alfajhoz tartoztak. Valaha Marokktl Egyiptomig srn elfordultak. A legnagyobb testmret oroszln-alfaj volt, s a hmek sokkal terjedelmesebb srnnyel rendelkeztek ms fajtknl. Az kori Rma uralkodk berber oroszlnokat hasznltak a kegyetlen cirkuszi viadalokhoz, pldul tigrisek ellen, ahol rendszerint a tigrisek maradtak alul. A forrsok szerint a rmai nemesek, pldul Sulla, Pompeius s Julius Caesar egyszerre akr 400 oroszlnt is halomra lettek a gladitorokkal. Az utols vadon l berber oroszlnt 1922-ben, Marokkban lttk le a tlzott vadszat miatt. Ma mr csak llatkertekben l nhny tucatnyi pldnyuk, tbb-kevsb keveredve a tbbi alfajjal. 2005 augusztusban egy tudscsoport nekiltott, hogy visszateleptse az oroszlnokat szak-Afrika vadvidkre.
A trtnelmi idkben Eurzsiban is ltek oroszlnok, a Balkntl (Hraklsz egyik els hstette is ehhez kapcsoldik) Kis-zsin s a Kzel-Keleten t egsz Indiig. Ezek az zsiai oroszln (Panthera leo persica) alfajhoz tartoztak. Nagy mretk s nappali letmdjuk knnyebben elejthetv tette ket a vadszok szmra, mint a tigriseket vagy a leoprdokat. Utols eurpai lhelyk Grgorszg volt, ahonnan az 1. szzadban tntek el. zsiban a 20. szzad elejre haltak ki. Az utols vadon l zsiai oroszlnok ma csupn az szaknyugat-India terletn lev Gir-erdben fordulnak el. A krlbell 300 oroszln mindssze 1412 km² terleten l a Gudzsart llambeli menedkhelyen.
llatkertekben a leggyakoribb nagymacska, azonban tiszta vrben csak az zsiai oroszlnt s a fehr oroszlnt tenysztik. Magyarorszgon szinte minden llatkertben megtallhat: Budapesten, Nyregyhzn, Debrecenben, Veszprmben, Pcsett, Szegeden, Gyrtt, Jszbernyben, Kecskemten, Abonyban s Gyngysn is lthat. A Nyregyhzi llatparkban fehr oroszlnt is bemutatnak.
|